Forum www.pers.fora.pl Strona Główna www.pers.fora.pl
Forum Hodowców i Miłośników Kotów Perskich i Egzotycznych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy     GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

TOKSOPLAZMA GONDI u kota, a kobieta w ciąży

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pers.fora.pl Strona Główna -> DIETA i ZDROWIE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Vistoria




Dołączył: 10 Lut 2009
Posty: 1615
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Słubice / lubuskie

PostWysłany: Sob 13:39, 28 Mar 2009    Temat postu: TOKSOPLAZMA GONDI u kota, a kobieta w ciąży

Toksoplazmoza ludzi jest chorobą odzwierzęcą, wywołaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondi.
Początkowo postacie wewnątrzkomórkowe rozwijają się w organizmach wielu gatunków ptaków i ssaków, natomiast żywicielem ostatecznym jest jelito cienkie zwierząt kotowatych, gdzie pasożyt osiąga formę dojrzałą, inwazyjną.
Człowiek zaraża się bezpośrednio od chorego kota (wyłącznie od kota, nigdy od innych zwierząt), drogą pokarmową (zanieczyszczone pokarmy, jarzyny, owoce) lub przez zjedzenie świeżego mięsa zwierząt rzeźnych, również mięsa marynowanego, grilowanego lub wędzonego. Możliwe jest również zarażenie się przez uszkodzoną skórę (lekarze weterynarii, pracownicy laboratorium).
OCENIA SIĘ, ŻE W POLSCE 70% KOTÓW ZARAŻONYCH JEST TYM PASOŻYTEM. Wśród ludzi przeciwciała anty-toxoplazma w naszym kraju stwierdza się u około 50% populacji, co jest równoznaczne z częstością występowania tej choroby.
UDOWODNIONO, ŻE ZARAŻENIE KOBIETY W OKRESIE PRZED ZAJŚCIEM W CIĄŻĘ NIE STANOWI ZAGROŻENIA DLA PŁODU !!!
Świeża infekcja u ciężarnej wywołuje zapalenie łożyska i przejście tą drogą pasożytów do płodu.

Istnieje kilka metod diagnostycznych opartych na ocenie odpowiedzi sero–immunologicznej. Obecnie powszechnie określa się miano przeciwciał IgM i IgG w surowicy krwi.
Przeciwciała IgM są wytwarzane już w pierwszym tygodniu zarażenia i ich poziom wzrasta w ciągu kolejnych czterech tygodni a następnie spada i utrzymuje się na niskim poziomie przez różny okres, czasami przez wiele miesięcy.
Przeciwciała IgG - w zależności od metody wykrywania - są oznaczane w surowicy krwi 2 do 4 tygodni od zarażenia, następnie ich miano szybko wzrasta do maksymalnego poziomu około 2 do 4 miesięcy od zarażenia, po czym następuje ich powolny spadek. IgG utrzymujące się na stałym poziomie są dowodem „dawnej immunizacji” (zakażenia w przeszłości).

ZWRACAMY UWAGĘ, ŻE W PRZYPADKU ZAJŚCIA W CIĄŻE CZY PLANOWANIA BADANIU SEROLOGICZNEMU POWINNA PODLEGAĆ KOBIETA, A WYKAZANIE OBECNOŚCI PRZECIWCIAŁ ŚWIADCZĄCYCH O PRZEBYTYM ZARAŻENIU DAJE PEWNOŚĆ, ŻE PŁÓD JEST BEZPIECZNY

Interpretacja wyników badań przeciwciał IgM i IgG:

IgG (-), IgM (-) – brak odporności, badanie kontrolne co 3 miesiące,
IgG (+), IgM (-) – oznacza przebyte zarażenie, jeżeli IgG znacznie podwyższone, powtórzyć badanie po trzech tygodniach – jeżeli poziom jest taki sam, nie trzeba leczyć, ani dalej kontrolować, jeżeli następuje wzrost, należy rozpocząć leczenie.
IgG (-), IgM (+) – jest to wynik nieswoisty, kontrola za trzy tygodnie, jeżeli wynik taki sam – ciężarna seronegatywna, nie wymaga leczenia, wskazana kontrola za trzy miesiące.
IgG (+), IgM (+) – przy obecności objawów należy rozpocząć leczenie. Przy braku objawów należy powtórzyć badanie po trzech tygodniach. Leczenie należy rozpocząć przy wzroście IgG co najmniej o 2 rozcieńczenia lub gdy miano IgG jest wysokie, przy dodatnim mianie IgM.

Ciężarne powinny przestrzegać następujących zaleceń:
1. Kobiety ciężarne mogą spożywać wyłącznie mięso dobrze ugotowane; powinny unikać natomiast posiłków z mięsa marynowanego, grilowanego lub wędzonego.
2. Owoce i warzywa powinny być dokładnie umyte i obrane przed jedzeniem.
3. Ręce oraz sztućce, naczynia lub inne przyrządy, które zostały zanieczyszczone surowym mięsem powinny być umyte ciepłą wodą z dodatkiem detergentu.
4. Kobiety ciężarne powinny zawsze stosować rękawice gumowe w trakcie prac ogrodowych, a w szczególności kontaktu z ziemią lub piaskiem.
5. Kobiety ciężarne powinny unikać kontaktu z kotami oraz ich odchodami.
6. Zaleca się wykonanie badań serologicznych w kierunku obecności przeciwciał IgG i IgM przed ciążą, na początku ciąży, a w przypadku kobiet seronegatywnych powtarzanie ich w kolejnych trymestrach ciąży !!!!!!!!!!

PONIEWAŻ WIĘKSZOŚĆ NASZYCH KOTÓW JEST ZARAŻONA TOKSOPLASMA GONDI, ZAPEWNIENIE BEZPIECZEŃSTWA DZIECKU POWINNO POLEGAĆ NA SPRAWDZENIU, CZY PRZYSZŁA MATKA MA ODPOWIEDNIO WYSOKIE POZIOMY PRZECIWCIAŁ. OCZYWIŚCIE ZAWSZE NALEŻY TO SKONSULTOWAĆ Z GINEKOLOGIEM.
W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW PRZEBYWANIE Z KOTEM JEST BEZPIECZNE DLA MATKI I PŁODU!!!!!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Vistoria dnia Sob 13:47, 28 Mar 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.pers.fora.pl Strona Główna -> DIETA i ZDROWIE Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do:  

Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 phpBB Group

Chronicles phpBB2 theme by Jakob Persson (http://www.eddingschronicles.com). Stone textures by Patty Herford.
Regulamin